Početna strana > Hronika > Politika: Ko se prijavio za dokapitalizaciju „Petrohemije”
Hronika

Politika: Ko se prijavio za dokapitalizaciju „Petrohemije”

PDF Štampa El. pošta
sreda, 13. oktobar 2021.

 Rok za prijavljivanje za dokapitalizaciju pančevačke „Petrohemije” istekao je juče u podne, a Ministarstvo privrede još nije saopštilo da li se neko prijavio. Zna se da je NIS, koji je u vlasništvu ruskog „Gaspromnjefta”, otkupio tendersku dokumentaciju. To ga, međutim, ne obavezuje da uputi zvaničnu ponudu za sticanje 90 odsto vlasničkog udela tako što će preduzeće dokapitalizovati sa 150 miliona evra.

Da su Rusi u igri, potvrdio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u nedelju uveče kada je posle sastanka sa ruskim šefom diplomatije Sergejom Lavrovom otkrio da se do kraja godine očekuje ishod.

– Ušli smo u razgovore oko „Petrohemije”. Nadam se da ćemo do kraja godine sve da dogovorimo, tamo posle 15. novembra. Zahvalan sam i NIS-u na doprinosu budžetu zemlje i ukupnoj privrednoj aktivnosti Srbije – kazao je Vučić.

Novica Kocić, predsednik samostalnog sindikata „Petrohemije”, kaže da još nisu obavešteni da li je pristigla neka ponuda. Oni kao sindikat učestvuju u komisiji za sprovođenje javnog poziva za strateškog partnera, ali ih Ministarstvo privrede još nije pozvalo.

Prema njegovim rečima NIS je jedini otkupio dokumentaciju. Konkurs za strateškog partnera je raspisan u septembru, a uslov je da zainteresovani polože milion evra. Tenderske propozicije, objavljene na sajtu Ministarstva privrede, nalažu da strateški investitor može da bude domaće ili strano pravno lice. Dok konzorcijumi ili drugi oblici udruživanja nemaju pravo učestvovanja u postupku privatizacije.

Strateški investitor, zainteresovan za zaključenje ugovora o strateškom partnerstvu sa Republikom Srbijom i subjektom privatizacije, može biti domaće ili strano pravno lice koje mora samostalno, to jest bez konsolidacije povezanih i zavisnih pravnih lica, ispunjavati kvalifikacione kriterijume. Pre svega da se kao svojom poslovnom delatnošću, u periodu od najmanje tri uzastopne poslovne godine koje prethode godini objave javnog poziva za privatizaciju „Petrohemije, pretežno bavilo proizvodnjom plastičnih masa u primarnim oblicima ili proizvodnjom nafte i naftnih derivata. Potom da je ostvarilo poslovni prihod od najmanje 1,2 milijarde evra u svakoj od poslednje tri poslovne godine, kao i poslovni dobitak u istom periodu.

Od strateškog partnera se očekuje da napravi fabriku polipropilena. Što se tiče broja radnika, u zaključku Vlade Srbije o raspisivanju javnog poziva za strateškog partnera navedeno je da u prvoj godini neće moći da se otpusti više od pet odsto, što je broj ljudi koji će prirodnim odlivom, odnosno, penzionisanjem napustiti firmu.

 Predsednik Srbije Aleksandar Vučić do kraja godine očekuje dogovor oko „Petrohemije”. Za sada još nema potvrde da se neko prijavio za preuzimanje fabrike

U „Petrohemiji” je na kraju 2020. bilo zaposleno 1.306 radnika. Država u ovom preduzeću ima 75,2 odsto udela, NIS 20,85, Lukoil 3,08, Akcionarski fond 0,58 i Beogradska banka 0,2 procenta.

Srbija se obavezala Međunarodnom monetarnom fondu da će naći kupca za jedinog proizvođača petrohemijskih proizvoda u zemlji, polimera i sintetičkog kaučuka i na to je ova finansijska institucija u svakom svom izveštaju podseća. Sprovođenjem unapred pripremljenog plana reorganizacije, dugovi „Petrohemije” su konvertovani. Od gubitaša je postala dobitnik. Na kraju 2018. ostvarila je profit od 37,9 miliona dinara, ali je kraj 2019. dočekala sa gubitkom od 2,2 milijarde dinara. Prošlu godinu završila je opet u plusu sa profitom od 160 miliona dinara.

Marijana Avakumović

(Politika)